Få vores nyheder på mail

Så skal der fejres!

Nyhed   •   Maj 26, 2021 12:57 CEST

Glade studenter fra H.C. Ørsted Gymnasiet på Frederiksberg i 2019.

De af vores elever, der afslutter deres uddannelse til sommer, kan traditionen tro få lov til at holde dimission, køre studenterkørsel og have deres familier med til overrækkelse af svendebrev. Det er en meget glædelig nyhed!

Udmeldingen fra Børne- og Undervisningsministeriet lyder på, at det er tilladt at have fem gæster med i forbindelse med den sidste mundtlige eksamen, samt at fejringer som dimissioner må gennemføres med op til 500 deltagende. Med henblik på fejring på skolen skal de gældende retningslinjer for test følges af alle de deltagende – med henblik på fejring i det private opfordres der stærk til at blive testet, specielt før studenterkørsel.

På TEC glæder vi os over, at vores elever må fejre afslutningen på flere års arbejde, og vi ser frem til at måtte fejre og dele glæden med dem.